Benedykt Odya


Benedykt Stanisław Odya jest jednym z czołowych polskich dyrygentów, urodzonym 4 grudnia 1975 roku w Starogardzie Gdańskim. Jego dotychczasowa kariera muzyczna, obfitująca w osiągnięcia, łączy w sobie pasję do dyrygentury oraz głęboką wiedzę teoretyczną, co czyni go ekspertem w swojej dziedzinie.

Nie tylko jako dyrygent zyskał uznanie, ale także jako dr hab. sztuk muzycznych, wykazując się licznymi osiągnięciami naukowymi. Obecnie pełni rolę profesora nadzwyczajnego na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie edukuje przyszłe pokolenia muzyków i pasjonatów sztuki muzycznej.

Życiorys

7 marca 2008 roku odbyła się obrona pracy doktorskiej Benedykta Odya, która nosiła tytuł „Próba interpretacji sztuki wykonawczej polskich pieśni pasyjnych epoki średniowiecznej i XVI wieku”. Następnie, 18 stycznia 2016 roku, uzyskał habilitację na podstawie pracy zatytułowanej „Haydn Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu, Rheinberger Satabat Mater”, która była wykonywana przez Orkiestrę Kameralną Capella Bydgostiensis oraz Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, pod jego dyrekcją. Publikacja tej pracy nosi numer ISMN 979-0-9013378-3-1.

Benedykt Odya został zatrudniony na stanowisku adiunkta w Instytucie Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Oprócz tego, objął funkcję profesora nadzwyczajnego na Wydziale Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy oraz prorektora na tej samej uczelni.

Nagrody i wyróżnienia

Benedykt Odya, uznawany za wybitną osobistość w swoim fachu, zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w różnorodne dziedziny.

Wśród najbardziej cenionych nagród, które otrzymał, znajdują się:

  • Nagroda Rektora Akademii Bydgoskiej oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i List Gratulacyjny Rektora UKW, przyznawane mu aż dziesięć razy,
  • Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy w 2006 roku,
  • Srebrna Odznaka Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w 2008 roku,
  • Brązowy Krzyż Zasługi przyznany w roku 2009,
  • Statuetka Przyjaciel Fundacji Iskierka w 2011 roku,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej, również w 2011 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi, który odebrał w 2024 roku.

Cieszy się on ogromnym szacunkiem w środowisku akademickim oraz wśród instytucji kulturalnych, co znajduje odzwierciedlenie w jego osiągnięciach.

Przypisy

  1. M.P. z 2024 r. poz. 997
  2. a b c d e f g h i dr hab. Benedykt Odya. www.jacekwozny.pl. [dostęp 21.10.2020 r.]
  3. a b c d e f Dr hab. Benedykt Stanisław Odya, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 05.11.2019 r.]

Oceń: Benedykt Odya

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:9