Baszta Tczewska, znana również jako Baszta Młyńska, to zabytek o dużym znaczeniu historycznym, który znajduje się w malowniczym Starogardzie Gdańskim. Obiekt ten usytuowany jest przy ulicy Wodnej 8, co czyni go łatwym do odnalezienia dla każdego turysty pragnącego odkryć tajemnice regionalnej architektury.
Warto nadmienić, że od dnia 30 marca 1983 roku baszta ta figuruje w rejestrze zabytków, podkreślając jej wartość kulturową i historyczną. Baszta Tczewska stanowi ważny przystanek na trasie turystycznej "Korona i Krzyż", przyciągając uwagę wielu miłośników historii oraz architektury.
Historia
„Baszta Tczewska była kluczowym elementem systemu obronnego miasta w okresie krzyżackim. Obecny jej kształt jest efektem rekonstrukcji średniowiecznej wersji budowli, której budowa rozpoczęła się w pierwszej połowie XIV wieku. To właśnie wtedy do osady Starigrod przybył budowniczy Teodot z Florencji, by wznosić tę imponującą strukturę. Nie ma jednoznacznych danych dotyczących daty rozpoczęcia i zakończenia budowy, jednak przypuszcza się, że miało to miejsce pomiędzy rokiem 1309 a 1339.
Obiekt ten był jedną z czterech strażnic miejskich, które prowadziły do różnych miast. Bazując na solidnych, kamiennych fundamentach, Baszta Tczewska była osłonięta głębokim rowem wypełnionym wodą, który był ważnym elementem obrony miasta. Dostęp do osady zapewniał zwodzony most, który był obsługiwany przez załogę baszty.
Alternatywna nazwa struktury – Baszta Młyńska – wywodzi się od młynarzy, którzy pracowali w pobliskim młynie wodnym. Młynarze mieli obowiązek wspomagać załogę baszty, kiedy miasto stawało w obliczu zagrożenia. W sytuacjach kryzysowych bronili miasta, używając bosaków do odpychania napastników oraz oblewając ich wrzątkiem czy stopioną smołą, w ten sposób broniąc swoich domów i warsztatów.
Na skutek wielu pożarów, które miały miejsce w mieście, Baszta Tczewska doznała znacznych zniszczeń. W okresie międzywojennym pełniła rolę domu mieszkalnego usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie kanału. Obecną formę budowla przybrała w latach 80. XX wieku. Odbudowę Baszty Tczewskiej, w takiej formie, w jakiej możemy ją podziwiać dzisiaj, zainicjował prywatny inwestor, a prace zakończono w 1986 roku. Od dłuższego czasu Baszta Tczewska jest w rękach prywatnych.”
Opis Baszty
Baszta Tczewska to interesująca budowla, która przyciąga uwagę swoim wyjątkowym stylem. Jest to narożna, czterokondygnacyjna konstrukcja, która została podpiwniczona. W porównaniu do Baszty Gdańskiej, jej rozmiar jest znacznie mniejszy. Najwyższa część tej budowli charakteryzuje się obecnie konstrukcją ryglową, co nadaje jej swoisty charakter.
Górna kondygnacja została zrekonstruowana w formie tzw. szachulca, który jest typowy dla tego rodzaju architektury. Dodatkowo, nakrycie dachowe również przybrało ten sam styl. W sąsiedztwie Baszty Tczewskiej znajdują się fragmenty murów obronnych, które przetrwały do naszych czasów. Można tam również zobaczyć kanał, który został wykopany w XIV wieku, w czasie, gdy Starogard znajdował się pod panowaniem Krzyżaków.
Ciekawostki
Wśród fascynujących historii związanych z Basztą Tczewską, znajduje się legenda, która przyciąga uwagę miłośników historii. Opowiada ona o czasach potopu szwedzkiego, kiedy to w mrocznych piwnicach obok budynku przy ulicy Wodnej 8A, okresowo ukrywał się rotmistrz Michałko, nieustraszony przywódca antyszwedzkiej partyzantki wywodzący się z Tucholi.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 29.06.2023 r.]
- Baszta Tczewska - Zabytek.pl [online], 07.07.2022 r. [dostęp 29.06.2023 r.]
- a b Baszta Tczewska (Młyńska) | Turystyka Starogard Gdański [online], Starogard Gdański - Tu rodzą się gwiazdy, 07.07.2022 r. [dostęp 29.06.2023 r.]
- Trasa Turystyczna "Korona i Krzyż" » Agroturystyka "Pod Orzechem"dla rodzin z dziećmi. [online], www.winnicapodorzechem.pl [dostęp 29.06.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zabytki":
Pałac Wiechertów | Wieża ciśnień w Starogardzie Gdańskim (Szpital Kocborowski) | Baszta GdańskaOceń: Baszta Tczewska